Menu

Canımız Ciğerimiz Saçlarımız

Hayatınızda hiç Kuaför Şovu izlediniz mi? Kuaför mesleğini icra edenler, başka bir adıyla saç tasrımcıları, birbirinden değişik saç modelleri ve uygulamalarıyla bu şova katılırlar. Sadece ülkemizde değil dünya çapında da bu şovlar düzenlenir. Rengarenk saçların usta ellerde nasıl güzel modellere dönüştüğüne şahit olabilirsiniz. Bu şovlara katılmadan önce, manken olacak bayanların saçlarına düzenli olarak bakım işlemleri yapılmaktadır.

Bizim de saçlarımızın düzenli olarak bakım ister. İster gün içerisinde olsun ister kuaförde fön ve boyama işlemleri olsun saçlarımız yıpranır. Saç bakımını ayda bir kere kuoförde yaptırsak bile yeterli gelmez, bunun için haftada bir evde saç maskeleri uygulamak gerekir. Hem saçlarımızı beslemiş oluruz, hem de yıpranmış saçlarımızı onarmış oluruz. Saç serumları da kullanabiliriz. Kurutma öncesi ısı koruyucu sprey saçımızın daha az zarar görmesini sağlayabilir.

Evde Uygulayabileceğimiz Maskeler

Şimdi sizlere evde uygulayabileceğimiz pratik saç maskeleri tarifleri vereceğim.

  • Klasik Bal Yumurta Maskesi: Saç uzunluğuna göre malzemeyi arttırabilirsiniz ancak genelde bir adet yumurta ve bir çorba kaşığı bal ve zeytinyağı karışımını, fırça yardımı ile saçlarınıza sürüp saçlarınızı streç film ile kaplayabilirsiniz. Bu şekilde, birkaç saat bekledikten sonra saçlarınızı durulayabilirsiniz.
  • Üç yağlar maskesi: Saça çok iyi gelen Jojoba yağı, argan yağı ve lavanta yağı bunlardan birer çorba kaşığı koyup saçlarınıza iyice yedirin.
  • Şifa Yağları: İyileştirici özelliği olan ısırgan otu yağı, sarımsak yağı, sarı kantaron yağı karışımından oluşan maskeyi de saçınıza yedirebilirsiniz
  • Süzme Yoğurt Maskesi: 1 adet muz, 1 çorba kaşığı süzme yoğurt ve çörek otu yağı ve 2 çorba kaşığı su kullanarak, mikser yardımıya karışımınızı hazırlayıp, saçlarınıza yedirerek bir süre bekletin. Bu maske saç dökülmesine ve kepeklenmeye karşı da oldukça iyidir.
  • Mercimek Maskesi: Bir su bardağı mercimeği haşlayın, daha sonra soğumaya alın. İçine bir adet avakado, iki çorba kaşığı zeytinyağı koyun, blenderda lapa haline getirip saçınıza sürün. Bir süre bekletikten sonra yıkayın.

Dışarı çıkarken saçlarınızı bir fularla örtebilir, saçınızı kurutmadan önce koruyucu sprey kullanabilir, saçınızı sıcak olmayan ılık suyla yıkayabilirsiniz. Ayrıca, aldığınız vitaminlere de dikkate etmelisiniz. Omega-3, E, A vitamin yönünden zengin gıdalar tüketebilirsiniz.