Menu

En Garip Saç Boyaları ve Saç Boyasının Tarihi

Saç boyaları ile güzel ve alımlı saçlara sahip olmak, farklı gözükmek veya grileşen saçlardan kurtulmak, artık kadın ve erkekler tarafından yaygın olarak benimsenmiş bir seçenek.

İnsanlar antik çağlardan beri saçlarını bir şekilde boyuyorlar. Saçları boyamak için kullanılan malzemeler binlerce yıl boyunca inanılmaz değişiklik gösterdi. Fakat en etkileyicisi 1800 yıllarında Fransız bilim insanları tarafından yanlışlıkla bulunan kimyasal madde sayesinde oldu. Bu tarihten sonra günümüzde de kullanılan modern saç boyalarının üretimi geliştirildi.

İlginç saç boyama tekniklerinden bahsederken bitkisel metotları unutmamak gerekir. Birçoğumuzun alerjik olduğu saç boyalarına alternatif olarak evde yapabileceğimiz [b]bitkisel boyalar[/b] doğal bir çözüm.

[b]Bitkisel Saç Boyaları[/b]

Boyalı saçlar her ne kadar güzel gözükseler de düzenli saç bakımı ile desteklenmedikleri takdirde parlaklıklarını ve doğallıklarını kaybederler. Bitkisel saç boyaları ise kimyasal versiyonları kadar parlak olmasalar da en azından zararsızdırlar.

Bitkisel saç boyası denince hepimizin aklına kına gelir. Bir bitki türü olan kınanın boyama gücü tartışılmaz ama bunun yanında ceviz, kahve ve papatya da bitkisel saç boyası olarak kullanılmaktadır. Diğerlerinden farklı olarak papatya, genelde saçın rengini birkaç ton açmak için kullanılır.

  • Kına
  • Ceviz
  • Kahve
  • Siyah Çay
  • Karanfil

[b]Geçmişten Günümüze En Garip Saç Boyaları[/b]

Genç ve güzel görünmek için yapılanlar, tarih kitaplarına sığamayacak kadar çok. İnsanlık tarihi, konu güzellik olunca sınır tanımamıştır. İşte size geçmişten günümüze renkli saçlar için kullanılan metotlardan bir kaç örnek:

Bu tekniğin, altını çok seven eski Romalılar ve Asurlular tarafından favori olduğunu tahmin etmek pek de zor değil. Genel olarak siyah renkli saçlara sahip olan Asyalılarda, saçlarının uçlarına altın tozu sürerek bir nevi lüks röfle uyguluyorlardı.

Kızıl saç renginin hakim olduğu Vikingler, keçi yağı ile külleri karıştırarak kırmızı bir ton yakalamaya çalışmışlar.

Siyah saçların çok sevildiği eski Yunanlılarda sülükler, saç boyası olmak için küplerde bekletilerek fermente ediliyorlardı.

1602 yılında basılmış, Sir Hugh Plat’ın, kadınlara parfüm, saç boyama ve giyim üzerine önerilerle dolu meşhur kitabında belirttiği gibi, Avrupa’da sülfürik asit ile saç boyamak oldukça yaygındı.