Menu

Evde Saç Boyamak

Saçlarınızı kuaföre gitmeden evde kendiniz boyayarak harika bir görünüme kavuşabilirsiniz. Kuaförlerin kullandığı teknikleri siz kendinizde kullanabilir ve renk tutturma sorununu aşarak istediğiniz saçlara sahip olabilirsiniz.

[b]Saç Bakımı Kolaylaşıyor[/b]

Evde saç boyamadan önce mutlaka bilmeniz gereken bazı püf noktaları vardır. Öncelikle, eğer saçlarınızın diplerinde gri noktalar var ise renk karşıtlığını önlemek için kendi saç renginizden 1 ya da 2 ton açık saç boyasını kullanabilirsiniz.

Eğer kalın saç tellerine sahipseniz ve uzun saçlarınız varsa, beğendiğiniz saç boyası, saçlarınızın tamamı için yetmeyecektir. Bu nedenle saç boyası alırken en az 2 kutu almalısınız. Saç boyasını, saçın tüm bölgelerine eşit şekilde yeterli miktarda sürmeniz, istediğiniz görünüme sahip olmanız için oldukça önemlidir.

Doğal saç renginizden daha koyu veya daha açık bir tonda saç boyası kullandıysanız belirli bir süre sonra ortaya çıkacak dip boyası güzelliğinize köstek olacaktır. Saçlarınızı boyadıktan yaklaşık 2 hafta sonra, doğal rengi ortaya çıkmaya başlar ve tekrardan başka bir renge ya da aynı renge boyayabilirsiniz.

Saç boyama işlemi öncesinde boyanın yüzünüze bulaşmasını önlemek için, kullanacağınız kremin saçlarınıza temas etmesinden kaçınmalısınız. Bu cilt kremi saçlara temas ettiğinde ne yazık ki saç boyası bu bölgelerde tutmamakta ve saç önlerinde kötü bir görünüm oluşmaktadır.

Evde saçlarınızı boyarken dikkat etmeniz gereken bir diğer püf noktası da boyama işleminin hemen ardından, saç boyası kutusunun içerisinden çıkan kremi kullanmanızdır. Çok önemsenmeyip kullanılmayan bu saç kremi, kullanmış olduğunuz boyanın saçlarınızda olan kalıcılığını artırır.

Saçlarınızı boyarken boya süresini mutlaka iyi ayarlamalısınız. Saç boyasını çok önce veya çok sonra yıkadığınız takdirde istediğiniz saç rengi tonuna ulaşamayabilirsiniz. Bunun için, satın almış olduğunuz saç boyasının kutusu üzerinde yazan zamanı, bir kronometre yardımıyla takip ederek istediğiniz renge ulaşabilirsiniz.

Saçlarınızı boyayıp krem sürdükten sonra, arzu ettiğiniz renk tonunu korumak adına soğuk su ile durulama yapabilirsiniz. Soğuk su ile durulama yaptığınızda öncesinde kullanmış olduğunuz saç kremi ve boya saç tellerinizle birleşecek ve çok daha estetik bir görünüm sağlayacaktır.

Son olarak evde saçınızı boyadıktan 24 saat sonra boyalı saçlar için özel üretilmiş şampuanlardan herhangi biriyle saçlarınızı yıkayarak kullanmış olduğunuz boyanın kalıcılığını artırabilirsiniz.