Menu

Saç Dökülmesi Nedenleri ve Çareler

Herhangi bir eczaneye gittiğinizde saç dökülmesi ile ilgili onlarca ürün görebilirsiniz. Birçok farklı firma tarafından üretilen bu losyon ve şampuanların hemen hepsi kelliğe çare olduklarını savunurlar. Peki gerçekten saç dökülmesine karşı etkililerse, sizce neden kellik hala tarihe karışmadı?

Bugüne kadar kimse saçları tamamen döküldükten sonra hepsini geri çıkarmayı başaramadı. Eğer bunu başarmış biri olsaydı, herhalde en az Google kadar zengin bir banka hesabına sahip olurdu. Zira dünyada bu dertten muzdarip milyonlarca erkek ve kadın var. Sayıları oldukça fazla olan bu çaresiz kitle, ilaç ve kozmetik üreticileri için tam bir hedef haline gelmiş durumda.

Bu durum aklınıza piyasada satılan ilaç ve takviyelerin tamamen etkisiz olduğu fikrini getirmesin, bazıları saç dökülmesine karşı önemli derecede etkili.

Saçlarımız Neden Dökülür?

Saç dökülmesine karşı etkili bir tedavi yöntemi seçmeden önce saçlarımızın neden döküldüğünü anlamak gerekir. Erkeklerde yaygın olarak görülen genetik dökülmenin temel sebebi [b]DHT[/b] adlı erkeklik hormonudur. DHT, saç köklerinde birikerek saçları önce inceltir sonrasında ise çıkmalarını tamamen engeller. Bu yıllar alan bir süreçtir, o yüzden saçlar önce incelir ve sonrasında da hiç çıkmamaya başlarlar.

Saç dökülmesi sebepleri:

  • Erkeklerde genetik olarak DHT
  • Kadınlarda hormonal bozukluklar
  • Kemoterapi tedavisi
  • Stres ve yaşlılık

Bu tedavi yöntemleri, daha çok DHT ([b]dihidrotestosteron[/b]) ve hormonal bozukluk sonucu saç dökülmelerinde etkilidirler.

Saç Dökülmesini Önlemek ve Geri Çıkarmak

Sayısız saç ilacı olsa da, aslında çoğu ürün iki etkili maddeden birini içerir:

  • Minoxidil
  • Procapil

Minoxidil, kimyasal bazlıdır ve yüksek tansiyon gibi yan etkileri vardır. Son yıllarda yıldızı parlayan procapil ise tamamen doğaldır. Firmalar genelde bu iki maddeden birini, %2 veya %5 oranlarında ürünlerine ekleyip saç ilacı olarak pazarlarlar. Yani aslında siz, saç dökülmesine karşı

ilaç alırken minoxidil ile procapil arasında bir seçim yaparsınız.

Hap olarak satılan diğer bir tür ise [b]finasterid[/b] içeren haplardır. Bunlar DHT etkilerini azaltır ama uzun zamanda erkeklik hormonlarında sorun yaşatabilir.

Unutmayın, [b]saç ektirmek[/b] dahil hiçbir yöntem size saçlarınızı bir haftada geri veremez. Saçların güçlenip tekrar uzamaya başlaması zaman alır. [b]Saç transplantasyonu[/b] sonrasında bile yeni saçların çıkması en az 6 ile 8 ay arası sürer.