Menu

Saçların Hızlı Uzaması Nasıl Sağlanır?

“Bir kadının en güzel aksesuarı nedir?” diye bir soruyla karşılaşmanız durumunda, vereceğiniz cevap çoğunlukla “saçları” olacaktır. Her ne kadar kadınlar kısa saç tercih edebilse de genellikle çoğu kadın, uzun saça sahip olmak ister.

Saçlarımızda kullandığımız kozmetik ürün artıkları, saçlarımızı kuruturken aşırı ısıya maruz bırakmak, stres faktörleri, dengesiz beslenme, güneş ışınları vb. daha birçok faktör saçların uzaması üzerinde negatif etkiye sahiptir. Genetik faktörlerin de etkisi bulunmakla birlikte her ay saçlarımız 1-1,5 cm kadar uzama gösterir. Bu uzama miktarı benim için yeterli değil diyorsanız, saçlarınızın daha hızlı uzamasını sağlamak ve aynı zamanda saçlarınızı kimyasallardan da arındırmak için, düzenli olarak yapılacak bazı uygulamalar yapmak artık mümkün.

[b]Saç Diplerine Tuzla Peeling Uygulaması[/b]

Saçlar öncelikle iyice yıkanır ve saç diplerine bir süre sıcak su tutulur. Sıcak su uygulaması yapılmasının nedeni, saç diplerindeki gözeneklerin peeling yapılmadan önce açılmasını sağlamaktır. Sıcak suyla temas eden gözenekler kolayca açılacaktır. Daha sonra avuç içine bir miktar tuz alınarak saç diplerine yuvarlak hareketlerle peeling yapılır. Tüm saç dibine peeling uygulandıktan sonra bekletmeden durulama yapılır. Yeniden şampuan ile yıkamaya gerek yoktur. Erkeklerin de kolaylıkla uygulayabileceği bu yöntem, ayda bir kere yapılması durumunda saçların güçlenmesini sağlar, saç dökülmelerini engeller ve saç diplerini arındırdığı için de saçların uzamasını hızlandırır.

[b]Narlı Serum Uygulaması[/b]

Sarı renkli saçlarda koyulaşmaya neden olacağı için bu uygulama sarışın kadınlar için uygun değildir. Daha koyu saç rengine (kumral, kestane, siyah vb.) sahip kadınların tercih edebileceği bu yöntemle saç kökleri güçlenecek, saçlar daha hızlı uzayacaktır.

[b]Malzemeler[/b]

1 çay bardağı taze sıkılmış nar suyu

1 tatlı kaşığı ince tuz

2 çay kaşığı zeytinyağı

[b]Hazırlanışı ve Uygulanması[/b]

Sprey kabına öncelikle nar suyu eklenir. Daha sonra üzerine tuz ve zeytinyağı ilave edilerek malzemelerin çalkalanarak iyice karışması sağlanır. Hazırlanan bu serum, banyoya girmeden önce saç kökleri dahil saçın tamamına püskürtülür ve bone yardımıyla kapatılan saçlar, bir saat bekledikten sonra doğal bir şampuanla yıkanır. Serumun etkisi iki haftanın sonunda fark edilmeye başlanacaktır. Bu karışım buzdolabında 20-25 gün kadar saklanabilir.