Menu

Tedavi Amaçlı Balyaj Uygulaması

Saçları yıkamak için kullanılan şampuanlar, sık yapılan fön uygulamaları, saçların rengini değiştirmek için kullanılan kimyasallar ve güneş ışınları saçlarda yıpranmalara neden olur. Boya nedeniyle yanan saçlardan tutun da saç uçlarındaki çatallanma bozukluklarına kadar olan bütün bu yıpranmaları geçirebilecek birçok doğal saç maskesini evde kendiniz hazırlayabilirsiniz. Böylelikle hem zamandan kazanırsınız hem de pahalı maskelere ödediğiniz yüksek meblağların çok altında bir bütçeyle eski doğal saçlarınıza kavuşmuş olursunuz.

[b]Tedavi Amaçlı Balyaj Uygulaması[/b]

Bu tedavi yöntemi özellikle Asya ülkelerinde kullanılmaktadır. Çoğunlukla saç bakım merkezlerinde yüksek ücretler karşılığı yapılan bu uygulamayı artık evimizde de kolaylıkla yapabiliriz.

Bilindiği gibi balyaj uygulamasında doğal saç rengi korunur. Bu işlemde saç boylarının ve saç uçlarının rengi açılır. Böylelikle saçlara ışıltı ve parlaklık verilmiş olur. Tedavi amaçlı balyajın uygulama tekniği de yine saç boyları ve saç uçlarıdır ancak uygulamada herhangi bir kimyasal madde kullanılmamaktadır.

Bu maske, saçı koruyan keratin tabakasının güçlenmesini sağlar. Böylece saçlarımız daha parlak görünür. Yapılma sıklığı ayda bir keredir.

[b]Uzun saçlar için gerekli olan malzemelerimizi yazalım:[/b]

– 50 gram gıda jölesi

– 15 yemek kaşığı su

– 2 yemek kaşığı saç balsamı (kremi)

[b]Yapılışı ve uygulama şekli:[/b]

Derin bir kap içerisinde bu üç malzeme iyice karıştırılır ve küçük bir fırça yardımıyla taranmış saça uygulanır. Saç tutam tutam alınacağı için kişinin maskeyi kendi saçına uygulaması biraz zor olabilir, bu nedenle başka birinden mutlaka yardım alınmalıdır. Her bir tutama hazırladığımız maske saç dibinden başlanarak saç ucuna kadar sürülmeli, daha sonra avucun içine alınan saça karışım iyice yedirilmelidir. Maske bütün saça uygulandıktan sonra saçın tamamı bir bone yardımıyla kapatılmalı ve yarım saat beklenmelidir. Son olarak saç bitkisel saç şampuanıyla yıkanmalıdır.

[b]Ek bilgiler:[/b]

  • Kozmetik mağazalarında bulabileceğiniz saç balsamı saç kremiyle çok benzerdir; ancak balsamların besleyici etkisi daha fazladır.
  • Maske için A, E ve C vitaminli balsamların tercih edilmesi daha iyi sonuç verir.
  • Maske içindeki jöleyi kolaylıkla çıkarabilmek amacıyla karışıma saç balsamı (kremi) eklenir.
  • Saçın uzunluğuna göre malzemenin ölçüsü arttırabilir ya da azaltılabilir.
  • Maske kuru saça uygulanır.

İlk uygulamadan sonra saçınızdaki farkı hem siz hem de çevreniz fark edeceksiniz.