Menu

Trend Saç Boyama Teknikleri ve Öneriler

Saçlarınızı kendiniz boyama fikri kulağa eğlenceli gelse de aslında gerçekten çok yorucu bir uğraştır. Üstelik bu konuda tecrübeli değilseniz işler pek de umduğunuz gibi gitmeyebilir. Bir diğer sıkıntı da istediğiniz rengi tutturamamak veya yanlış boya seçerek saçlarınıza zarar vermek olabilir.

Bu yüzden birçok insan evde kendi kendine saç boyamak yerine bir salona gidip koltuğa oturmayı tercih ediyor. Peki kuaföre gittiğinizde saçınızı hangi teknik ile boyatmak istediğinizi biliyor musunuz?

Sizin için popüler saç boyama tekniklerini derledik.

Ombre Tekniği ile Saç Boyama

Adını Fransızcadan alan bu saç boyama tekniği, kısaca saçların uç kısımlarını sanki yaz aylarında güneş ve denizin etkisiyle açılmış gibi boyamaktır. Saçın uzunluğuna göre değişen ombre, bir nevi mevsimsel renk efekti vermek olarak da özetlenebilir. Bu saç boyama tekniğinde saçın üst gölgeli kısmından aşağı doğru sert bir geçiş olur.

Sombre Tekniği ile Saç Boyama

Ombre tekniğinin bir benzeri olan Sombre’de saç köklerinden uçlarına daha yumuşak tonda bir renk geçişi olur. Uygulama olarak Ombre’yi andırsa da bu işlemde gölge renkleri ile saç köklerindeki renkler birbirlerine oldukça yakındır.

Konturlama Tekniği ile Saç Boyama

Yüz hatlarına göre aydınlatma ve gölgelendirme işlemi olan Konturlama, son yıllarda çok trend oldu. Konturlama makyaj tekniğinden sonra, saç boyamada da karşımıza çıkan bu yöntem, sadece profesyonel kuaförler tarafından yüz şeklimize göre yapılmalı.

Röfle Saç Boyama Tekniği

Röfle boyama tekniğinde saçlar, daha küçük tutamlar halinde gerçek saç renginizden birkaç ton daha açık renklere boyanır. Röflenin balyaj stilinden en belirgin farkı, saçların tamamen boyanmasıdır.

Buz Balyaj Tekniği ile Saç Boyama

iFrosting/i, yani buz balyaj tekniği ise, daha çok kısa saç modellerinde, saçın sadece ön tarafına ve uç kısımlarına yapılan boyama çeşididir. Saçlarınız gri ise bu model size uygun olmayacaktır. Beyaz saçlar için en çok önerilen boyama şekli tek renk kullanmaktır.

Kuaföre gitmek yerine saçlarınızı kendiniz boyayacaksanız, bir kaşık zeytinyağı ve diş macununu karıştırarak, alnınıza, boynunuza ve kulaklarınıza bulaşan boyaları kolaylıkla çıkartabilirsiniz.

Size en çok yakışacak saç boyama tekniğini bulmanız için, yüz hatlarınızı, ten renginizi ve saçınızın uzunluğunu göz önünde bulundurmayı unutmayın.